Inwestycje oraz planowane przejęcia wymagają dużych nakładów finansowych. W 2021 roku Grupa ORLEN zrealizowała nakłady inwestycyjne na poziomie 9 890 mln PLN tj. o 898 mln PLN (o 10,0%) powyżej wykonania z 2020 roku. Ponad 30% nakładów przeznaczono na Segment Petrochemii, 24% na Segment Rafineryjny, 26% Energetyki, 12% na Detal oraz 4% na Wydobycie. Informacje na temat największych zadań inwestycyjnych zrealizowanych w 2021 są dostępne w sekcji „Realizacja zamierzeń inwestycyjnych”.
Do 2030 roku Grupa ORLEN przeznaczy na inwestycje łącznie 140 mld PLN. Największa część nakładów inwestycyjnych zostanie przeznaczona na segmenty, które realizują ambicje strategicznego rozwoju Grupy ORLEN określone w strategii ORLEN 2030. Około 85 mld PLN zostanie zaalokowane w nowe, perspektywiczne obszary związane przede wszystkim z energetyką odnawialną i zaawansowaną petrochemią. Z kolei na zwiększenie efektywności obecnych aktywów Grupa przeznaczy 55 mld PLN.
Po połączeniu wzrośnie skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych, które będą tworzyć PKN ORLEN, Grupa LOTOS oraz PGNiG. To przełoży się na wymierne korzyści dla pracowników, którzy uzyskają nowe, nieosiągalne dla nich obecnie, możliwości rozwoju zawodowego. Przykładowo, w Gdańsku przewidziana jest organizacja centrów kompetencyjnych z zakresu logistyki kolejowej, rozwoju kompetencji olejowych, technologii wodorowych, czy też paliw żeglugowych.
Połączony koncern będzie dążył do osiągnięcia doskonałości operacyjnej w dotychczasowych obszarach działalności takich, jak wydobycie i produkcja rafineryjna. Integracja aktywów znajdujących się obecnie w różnych podmiotach będzie skutkowała poprawą efektywności, a strategiczne partnerstwa w tym zakresie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Centralnej, które jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej.
Silny koncern znacznie mocniej będzie mógł zaangażować się w działania społeczne, kulturalne i sportowe w regionach swojej działalności. Dzięki skoordynowanej polityce CSR i sponsoringowej, lokalne społeczności będą mogły liczyć na większe i bardziej kompleksowe wsparcie. Oznacza to znaczące wzmocnienie kapitału społecznego.
Dzięki realizowanym inwestycjom w zero i niskoemisyjne źródła energii ograniczamy wpływ działalności Grupy ORLEN na środowisko, co poza wpływem na kapitał naturalny, jest odpowiedzią na zmiany w unijnym otoczeniu prawnym.