List Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Szanowni Państwo,

w ramach działań podjętych w 2021 roku przez Grupę ORLEN przekonaliśmy się, że obierając ścieżki rozwoju, prawidłowo zinterpretowaliśmy trendy światowej gospodarki. W efekcie, dzisiaj przewodzimy transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedstawiliśmy i realizujemy dalsze plany. Zgodnie ze strategią, realizujemy przedsięwzięcia, które wesprą transformację energetyczną i w rezultacie zapewnią osiągnięcie neutralności emisyjnej koncernu do 2050 roku. Odnieśliśmy sukces na polu wyznaczonych sobie celów pomimo niesprzyjających warunków, w jakich przyszło nam funkcjonować w ostatnim czasie. Skutki pandemii nadal są odczuwalne przez polską i światową gospodarkę, a na kolejne jej fale nakładały się wydarzenia związane z kryzysem energetycznym i rosnącym napięciem za naszą wschodnią granicą.

Jednym z największych wyzwań, na które skutecznie odpowiadamy dzięki podjętym z wyprzedzeniem działaniom, jest zapewnienie przez Grupę ORLEN bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz całemu regionowi, w tym m.in. Litwie, Łotwie, Estonii oraz Czechom i Słowacji. Nasze kompetencje w tym obszarze zdecydowanie wzmocni finalizacja budowy koncernu multienergetycznego. W tym celu w minionym roku przyspieszyliśmy z realizacją strategicznych fuzji, przede wszystkim z Grupą LOTOS i PGNiG oraz ugruntowaniem statusu lidera w regionie. Z kolei przez konkretne działania oraz inwestycje wspierające rozwój prowadzimy Grupę ORLEN do umacniania silnej pozycji na globalnym rynku. Tylko w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wyniosły rekordowe 9,9 mld zł. W tym roku będzie to 15,2 mld zł, czyli najwięcej w dotychczasowej historii firmy. W ten sposób realnie wzmacniamy również polską gospodarkę.

Kontynuowaliśmy zacieśnianie i dalej budujemy i nawiązujemy stabilne, długoterminowe relacje z największymi światowymi producentami surowca. W ramach realizacji środków zaradczych w związku z fuzją PKN ORLEN z Grupą LOTOS wzmocnimy współpracę z największym koncernem paliwowo-chemicznym na świecie, Saudi Aramco. W ramach umowy zagwarantowaliśmy dostawy na poziomie do 20 mln ton rocznie, co pokryje 45% zapotrzebowania całego systemu nowej Grupy ORLEN.

Przyszłość Grupy ORLEN, tak jak całej branży energetycznej, będzie determinować rozwój zero i nisko emisyjnych źródeł energii. Jako Grupa ORLEN jako pierwsi rozpoczniemy budowę elektrowni wiatrowej na polskiej części Bałtyku. Ten projekt realizujemy z kanadyjskim partnerem – Northland Power – z którym w 2021 roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Oddanie do użytku pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu już w 2026 roku jest dla nas priorytetem. W ubiegłym roku zawarliśmy także partnerstwo z GE Renewable Energy, które wzmocni naszą konkurencyjność w dążeniu do pozyskania nowych koncesji na morskie elektrownie wiatrowe. Konsekwentnie inwestujemy także w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne na lądzie. Jesteśmy na zaawansowanym etapie przygotowań do wdrożenia technologii małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR. Mamy wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy, który obecnie jest najbardziej zaawansowaną na świecie technologią na drodze do komercjalizacji. W 2021 roku uruchomiliśmy także program „Hygrogen Eagle”, który zakłada budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz ponad 100 stacji tankowania wodorem.

Celne prognozowanie i planowanie działań, w połączeniu z innowacyjnością i śledzeniem nowoczesnych rozwiązań, to umiejętności i cechy, za które jesteśmy cenieni, nie tylko w bieżących realiach biznesowych, ale i dla dzisiejszej rzeczywistości społecznej. Jesteśmy silnym i wiarygodnym partnerem w Polsce i za granicą. Strategiczne decyzje podejmowane przez koncern przynoszą wymierne korzyści całej Grupie ORLEN, jej Pracownikom, Akcjonariuszom, Partnerom i Klientom.

Wojciech Jasiński
Przewodniczący Rady Nadzorczej
PKN ORLEN S.A.

Zobacz również

Wyniki wyszukiwania