Opis obszaru
Naszą aspiracją jest zbudowanie innowacyjnego i zintegrowanego koncernu multienergetycznego na międzynarodowym rynku. Idea ta wymaga stworzenia silnego koncernu również pod względem bezpieczeństwa.

-
103-1
-
103-2
-
103-3
Stąd w każdym aspekcie naszej działalności ważną rolę pełnią przedsięwzięcia dotyczące zapewnienia bezpiecznych warunków pracy pracownikom Grupy ORLEN, pracownikom firm zewnętrznych realizujących prace na jej rzecz oraz bezpieczeństwa procesów operacyjnych i produkcyjnych. W tym celu inicjujemy, kreujemy i realizujemy wielokierunkowe działania w zakresie ciągłego doskonalenia kultury bezpieczeństwa pracy oraz utrzymania i rozwoju funkcjonujących standardów bezpieczeństwa. Poszukujemy w tej dziedzinie nowych rozwiązań, korzystając z doświadczeń firm z branży oraz współpracujemy z uczelniami wyższymi i instytucjami o działalności naukowo-badawczej.
W 2021 roku kontynuowano działania na rzecz realizacji Strategii obszaru Bezpieczeństwa Osobistego, Procesowego i Pożarowego Grupy ORLEN, określonej na lata 2017-2021. Zgodnie z jej założeniami realizacja celów strategicznych skupiona była m.in. na:
- kontynuowaniu wdrażania ujednoliconych standardów bezpieczeństwa w Grupie ORLEN w ramach projektu Safety Plus+;
- usprawnieniu systemu zarządzania kontraktorami oraz osiągnięciu zaangażowania kontraktorów na poziomie utożsamiania się z wizją współtworzenia bezpiecznego miejsca pracy;
- inicjowaniu, projektowaniu i wdrażaniu przedsięwzięć oraz rozwiązań w aspekcie przeciwdziałania pandemii COVID-19;
- realizacji różnokierunkowych działań na rzecz doskonalenia świadomości bezpiecznego wykonywania pracy i kreowaniu proaktywnych postaw wśród pracowników i kontraktorów.
Ponadto w 2021 roku zostały opracowane „Kierunki rozwoju obszaru bezpieczeństwa osobistego i procesowego Grupy ORLEN” na lata 2022-2026.
W procesie projektowania powyższych kierunków rozwoju uwzględniono następujące czynniki:
- potrzebę kontynuacji zrealizowanych działań strategicznych w obszarze bezpieczeństwa pracy określonych na lata 2017-2021 oraz ich rozwoju;
- przyjęcie Strategii ORLEN 2030 oraz identyfikację działań i rozwiązań wspierających jej realizację;
- identyfikację zmieniających się wymagań zewnętrznych i wewnętrznych w obszarze bezpieczeństwa pracy;
- aspekt dotyczący zmiany świadomości w zakresie postrzegania systemu bezpieczeństwa pracy przez pracowników i kontraktorów.

Kierunki rozwoju zostały opracowane w kluczowych obszarach zarządzania systemem bezpieczeństwa osobistego i procesowego Grupy ORLEN:
- Zarządzanie i przywództwo – kształtowanie kultury bezpieczeństwa pracy w Koncernie zgodnej z wartościami, kombinacją wartości indywidualnych i grupowych, postaw, postrzegania, kompetencji i zachowań.
- Bezpieczeństwo osobiste – kształtowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracowników Koncernu, w tym system nadzoru nad kontraktorami, działania profilaktyczne zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego Koncernu oraz ustalenie norm i właściwych przedsięwzięć organizacyjnych.
- Bezpieczeństwo procesowe – działania określające metody i środki służące ochronie ludzi i środowiska przed skutkami awarii przemysłowych, potrzeby przed wprowadzeniem zmian technologicznych, procesowych lub organizacyjnych, działania organizacyjne i techniczne zapewniające bezpieczne prowadzenie procesu oraz bezpieczeństwo personelu jego obsługi, mające zapewnić niezawodność działania procesu, realizowane na każdym jego etapie.
Jednym z istotnych przedsięwzięć określonych w „Kierunkach rozwoju obszaru bezpieczeństwa osobistego i procesowego Grupy ORLEN 2022-2026” jest wsparcie procesów przejęcia kontroli kapitałowej nad spółkami i ich grupami w obszarze bezpieczeństwa pracy. W ramach realizacji tych działań zostanie stworzony spójny system zarządzania bezpieczeństwem pracy wewnątrz Grupy ORLEN, głównie w aspekcie inkorporowanych spółek. Zostanie określona wspólna polityka bezpieczeństwa pracy Koncernu oraz zaplanowane wdrożenie jednolitych standardów bezpieczeństwa w Grupie ORLEN.
Ponadto wśród powyższych kierunków rozwoju znajdują się działania związane m.in. z:
- utrzymaniem i doskonaleniem założeń projektu Safety Plus+, rozszerzeniem ich zakresu o kolejne spółki Grupy ORLEN, wdrożeniem nowych standardów bezpieczeństwa, kontynuacją projektów DETAL+ i LOGISTYKA+;
- doskonaleniem nadzoru nad Zakładowymi Strażami Pożarnymi Grupy ORLEN;
- zdefiniowaniem głównych zasad bezpieczeństwa procesowego;
- zdefiniowaniem głównych zasad bezpieczeństwa operacji związanych z towarami niebezpiecznymi;
- doskonaleniem systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy kontraktorów;
- utrzymaniem i rozwojem działań prewencyjnych na rzecz obniżenia poziomu wypadkowości.
Jednym z głównych celów ww. przedsięwzięć jest utrzymanie wartości kluczowych KPI obszaru bezpieczeństwa pracy TRR1) ≤ 1,70 i T1PSER2) ≤ 0,3 przy jednoczesnej realizacji procesów przejęcia kontroli kapitałowej nad spółkami / grupami spółek.
