14.10.2.1 Przychody przyszłych okresów

WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Dotacje

Dotacje są ujmowane, jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki.

Dotacje dotyczące składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane jako przychody przyszłych okresów i są rozliczane w sposób systematyczny w pozostałe przychody operacyjne na przestrzeni okresu użytkowania składnika aktywów podlegającego amortyzacji.

Dotacje dotyczące pozycji kosztowych są ujmowane jako pomniejszenie kosztów w momencie ich poniesienia, a nadwyżkę otrzymanej dotacji ponad wartość odpowiednich kosztów ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych.

 

PROFESJONALNY OSĄD

Inwestycyjne ulgi podatkowe

Spółki z Grupy korzystają z pomocy rządowej w formie podatkowych ulg inwestycyjnych otrzymywanych bezpośrednio w związku z nabyciem lub wytworzeniem składników rzeczowych aktywów trwałych. W przypadku, gdy przyznanej uldze inwestycyjnej nie towarzyszy zmniejszenie wartości podatkowej nabytych lub wytworzonych aktywów, a wysokość ulgi oparta jest o wartość wydatków kwalifikowanych, które wchodzą w skład ceny nabycia bądź kosztu wytworzenia składnika aktywów i może być ona wykorzystana tylko w odniesieniu do dochodu generowanego przez nabyty lub wytworzony składnik aktywów, Grupa stosuje zasady rachunkowości oparte o wytyczne zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 2 w odniesieniu do ujęcia premii inwestycyjnych. Tym samym Grupa ujmuje otrzymaną podatkową ulgę inwestycyjną jako dotację i rozlicza ją w sposób systematyczny w pozostałe przychody operacyjne na przestrzeni średnioważonego okresu użytkowania składników aktywów, w odniesieniu do których  ta ulga została przyznana. 

  31.12.2021   31.12.2020 
Długoterminowe 407  195 
Dotacje 402  193 
Pozostałe
Krótkoterminowe 62  26 
Dotacje 39  22 
Pozostałe 23 
  469  221 

Pozycja przychody przyszłych okresów na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku obejmuje przede wszystkim nierozliczoną część otrzymanych, głównie w latach poprzednich, dotacji na aktywa trwałe w wysokości odpowiednio 321 mln PLN i 208 mln PLN.

W maju 2019 roku ORLEN Południe S.A. uzyskała decyzję o wsparciu z Krakowskiego Parku Technologicznego na realizację nowej inwestycji do produkcji glikolu propylenowego oraz gliceryny. W związku z zakończeniem inwestycji oraz spełnieniem wskazanych w decyzji kryteriów ilościowych i jakościowych spółka uzyskała uprawnienie do skorzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego (podatkową ulgę inwestycyjną) w wysokości 106 mln PLN, która będzie rozliczana według średnioważonego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych oddanych do użytkowania, który został oszacowany na 13 lat. Na dzień 31 grudnia 2021 roku pozostała do rozliczenia wartość przyznanej podatkowej ulgi inwestycyjnej wyniosła 105 mln PLN. Ulga inwestycyjna została zaprezentowana w pozycji dotacji długoterminowych i krótkoterminowych w kwotach odpowiednio 98 mln PLN i 7 mln PLN.

Wyniki wyszukiwania